TÜBİTAK is committed to helping combat the global COVID-19 pandemic with initiatives and free resources. Learn More

Ulusal teknoloji hamlesine ve dönüşümüne liderlik

Duyurular

32. Bilim Olimpiyatları Yaz Okulu Tarihleri Belli Oldu!

Değerli Öğrenciler,

 

3-17 Ağustos 2024  tarihleri arasında hibrit olarak düzenlenmesi planlanan Yaz Okulu’na 18 Mayıs 2024 tarihinde yapılan Birinci Aşama Sınavı sonucunda başarılı olan öğrenciler katılabileceklerdir.

 

32. Bilim Olimpiyatları Yaz Okulu ayrıntılı duyurusu için  tıklayınız.

Temmuz 11, 2024

32. Bilim Olimpiyatları Birinci Aşama Sınav Sonuçları Açıklandı!

32. Bilim Olimpiyatları Birinci Aşama Sınav Sonuçları Açıklandı!

Ortaokul ve lise öğrencilerinin temel bilimler ve bilgisayar alanlarına ilgilerini artırmak, öğrencileri Ulusal Bilim Olimpiyatlarına hazırlamak ve Uluslararası/Bölgesel Bilim Olimpiyatlarında ülkemizi temsil etmelerini sağlamak amacıyla  18 Mayıs 2024   tarihinde düzenlenen  32. Bilim Olimpiyatları Birinci Aşama Sınav Sonuçları   açıklandı.

9  dalda  14188  öğrencinin başvurduğu sınav sonucunda yapılan değerlendirmelere göre  510   öğrenci yaz okulu ve ikinci aşama sınavına katılmaya hak kazanmıştır.

9 Dalda 2492 öğretmenin başvurduğu sınav sonucunda yapılan değerlendirmelere göre   172   öğretmen TÜBİTAK Olimpiyat Akademisine katılmaya hak kazanmıştır.

Yaz okulu programı ilerleyen tarihlerde web sayfası üzerinden duyurulacaktır.

Sınava katılan tüm öğrencileri tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

Sınav Sonuçları için  tıklayınız.

Temmuz 04, 2024

2202 Bilim Olimpiyatları Programı Sınavsız Geçiş Hakkı ve Ek Katsayı Uygulamasından Faydalanacak Öğrenciler için Başvurular Başlamıştır!

TÜBİTAK-BİDEB tarafından yürütülen Ulusal ve Uluslararası Bilim Olimpiyatlarında madalya alıp başarılı olan adaylara yönelik olarak sınavsız geçiş hakkı ve ek katsayı uygulamasının yapılabilmesi için 2024-YKS'ye başvurmuş adayların (sınavsız giriş hakkından yararlanmak isteyen adaylar da dâhil), 3 Haziran-5 Temmuz 2024 tarihleri arasında TÜBİTAK’ın https://e-bideb.tubitak.gov.tr internet adresinden bireysel olarak başvuru yapmaları ve onayladıkları başvuru formunun çıktısını alıp imzaladıktan sonra TÜBİTAK’a 19 Temmuz 2024 günü mesai bitimine kadar ulaştırmaları gerekmektedir.

TÜBİTAK BİDEB Başvuru ve İzleme Sistemi:  https://e-bideb.tubitak.gov.tr

Seçilecek Program Adı: 2202-2203-Ulusal ve Uluslararası Bilim Olimpiyatları Sınavsız Geçiş Hakkı ve Ek Katsayı Uygulamasından Faydalanacak Öğrenci Girişi

TÜBİTAK BİDEB İletişim Bilgileri: 

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı Yarışmalar Grubu Koordinatörlüğü 

2202 Bilim Olimpiyatları Programı 

Tunus Caddesi No:80 Kavaklıdere-Çankaya/Ankara 

Tel: 0312 298 9601

E-Posta:  bideb2202@tubitak.gov.tr 

Daha fazla bilgi için 2024 Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı Kılavuzunu inceleyebilirsiniz. 

Haziran 07, 2024

32. Bilim Olimpiyatları Programı Birinci Aşama Sınavı Öğrenci Soru Kitapçığı ve Cevapları Yayımlandı!

Adaylar Birinci Aşama Sınavı sınav sorularına ilişkin itirazlarını, soru ve cevap anahtarının  https://bilimolimpiyatlari.tubitak.gov.tr/tr  internet adresinde yayımlanmasından itibaren en geç 7 iş günü içerisinde Vakıfbank TÜBİTAK - TR490001500158007290109235 (Hesap adı: TÜBİTAK Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı) hesabına 50 TL itiraz ücreti yatırarak alınan banka dekontu ve sınav adının yazılı olduğu dilekçeyi bideb2202@tubitak.gov.tr adresine göndererek yapabilirler.  Banka dekontu, T.C. kimlik numarası, adı, soyadı, imza ve adresi olmayan dilekçe ile süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar dikkate alınmaz.


Soru ve cevaplara ulaşmak için  tıklayınız.

Mayıs 21, 2024

32. Bilim Olimpiyatları Birinci Aşama Sınav Giriş Belgeleri Yayınlandı!

Değerli Adaylarımız,

32. Bilim Olimpiyatları Birinci Aşama Sınav Giriş Belgeleri yayınlandı.

Sınav Giriş Belgesi Temin Etme Kılavuzu için  tıklayınız.

Sınava Giriş Belgesi için  tıklayınız.

 

ÖNEMLİ UYARILAR 

1.            Sınav 18 Mayıs 2024 Cumartesi günü saat 9.30'da yapılacaktır. 9.45'ten sonra gelen adaylar sınav binalarına kesinlikle alınmayacaktır. Adayların sınavın ilk 30 dakikası ve son 15 dakikası içinde sınav salonlarından çıkmasına izin verilmeyecektir.

2.            Adayların sınava girebilmeleri için Sınav Giriş Belgesi ile Kimlik Belgesini (T.C. kimlik kartı, nüfus cüzdanı, süresi geçerli pasaportlarını mutlaka yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.) Bu iki belgeyi yanında bulundurmayan aday sınava alınmaz.

3.            Adayların cep telefonu ile sınava girmeleri kesinlikle yasaktır. Adayların çanta, cüzdan, cep bilgisayarı, sözlük işlevi olan elektronik aygıt vb. her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlar, kamera, kulaklık, bluetooth, saat fonksiyonu dışında fonksiyonu bulunan saat vb. depolama, kayıt ve veri aktarma cihazları; metal içerikli eşyalar, kâğıt, kitap, defter, sözlük, ders notu vb. gibi dokümanlar; pergel, açıölçer, cetvel vb. araçlar ile sınava girmeleri yasaktır.

4.            Ortaokul Matematik, Lise Matematik, Ortaokul Bilgisayar, Lise Bilgisayar, Coğrafya, Fizik, Astronomi ve Astrofizik dallarından birinden sınava giren adaylar kesinlikle HESAP MAKİNESİ KULLANAMAZ. Bu adaylar sınavda yanlarında herhangi bir hesap makinesi BULUNDURAMAZ.

5.            Kimya ve Biyoloji dallarından birinden sınava giren adaylar bilgisayar özellikli olmayan, programlanabilir olmayan ve hafıza özelliği bulunmayan HESAP MAKİNESİ KULLANABİLİR.

6.            Adayların en az bir saat önce sınavın yapılacağı bina önünde bulunmaları, sınav salonlarına zamanında alınmaları açısından önemlidir.

7.            Adayların sınava girecekleri binayı sınav gününden önce görmeleri tavsiye edilir.

8.            Sınava giriş belgenizde belirtilen salon ve sıra numaranızdan farklı bir yerde sınava girdiğiniz takdirde sınavınız geçersiz sayılacaktır.

9.            Adaylar sınava en az iki koyu kurşun kalem, iz bırakmayan silgi ve kalemtıraş GETİRMELİDİR.

 

Mayıs 14, 2024

32. Bilim Olimpiyatları Birinci Aşama Sınavı 2024 Yılı Başvuruları Başladı!

Bu yıl 32’ncisi düzenlenen  Bilim Olimpiyatları Birinci Aşama Sınavı 2024 Yılı başvuruları başlıyor. 19 Şubat 2024 tarihinde başlayan başvurular 29 Nisan 2024 17.30’a kadar devam edecek. Başvurular bireysel olarak  https://e-bideb.tubitak.gov.tr  adresinden yapılacak.

Astronomi ve Astrofizik, Bilgisayar, Biyoloji, Coğrafya, Fizik, Kimya, Matematik, Ortaokul Bilgisayar, Ortaokul Matematik alanlarında 18 Mayıs 2024 tarihinde 81 il merkezinde ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (Lefkoşa) Bilim Olimpiyatları Birinci Aşama Sınavı bu sene hem öğrenciler hem de öğretmenler için düzenlenecek. (Mücbir sebeplerle talep edilen sınav merkezinde sınav yapılamaması halinde tercih edilen sınav merkezine en yakın sınav merkezinde sınav yapılabilir)

2202 - Bilim Olimpiyatları Programı

Ülkemizin ihtiyaç ve öncelikleri doğrultusunda temel bilimler ve bilgisayar alanlarında kritik önemi haiz nitelikli insan kaynağının oluşturulmasını teminen, öğrencileri bu alanlarda çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve ulusal ve uluslararası olimpiyatlara hazırlamak üzere TÜBİTAK tarafından 2202 - Bilim Olimpiyatları Programı yürütülüyor.

“2024 yılında Birinci Aşama Sınavı için Coğrafya dalından da başvurular alınacak”

2024 yılından itibaren bilim olimpiyatlarına coğrafya dalı da eklendi ve sürdürülebilir kalkınma için önemli bir bilim dalı olan bu dalın eklenmesi ile uluslararası coğrafya olimpiyatlarında ülkemizi temsil etme imkânı elde edilecek.

“İlk defa öğretmenlere yönelik bir eğitim modeli”

Olimpiyat alanında uzmanlaşmış öğretmenlerimize yenilerini eklemek üzere bu yıl ilk defa öğretmenlere yönelik bir eğitim modeli geliştirildi. Bu model kapsamında olimpiyat alanında çalışmak isteyen öğretmenler  TÜBİTAK Olimpiyat Akademisi Giriş Sınavı’na  girebilecek ve başarılı olan öğretmenlere ulusal düzeyde olimpiyat hazırlıkları için teorik, uygulamalı ve kariyerle ilgili beceri kazanmalarına yardımcı olacak müfredat ve profesyonel gelişim dahil olmak üzere ücretsiz öğretim ve öğrenim kaynakları sunulacak.

 

2202 Bilim Olimpiyatları Programı 2024 yılı çağrı duyurusu için  tıklayınız

2202 Bilim Olimpiyatları Programı-Öğretmen 2024 yılı çağrı duyurusu için  tıklayınız.

Şubat 19, 2024

31. Bilim Olimpiyatları Kış Okulu Duyurusu

31. Bilim Olimpiyatları Kış Okulu 27 Ocak-10 Şubat 2024 tarihlerinde Antalya'da düzenlenecektir. Kış Okuluna 15-21 Aralık 2021 tarihinde yapılan İkinci Aşama Sınavı sonucunda başarılı olan öğrenciler katılabileceklerdir.

 

31. Bilim Olimpiyatları Kış Okulu ayrıntılı duyurusu için  tıklayınız.

Ocak 18, 2024

2202 Bilim Olimpiyatları Programı’nın Türkiye dereceleri belirlendi!

Başkanlığımız bünyesinde yürütülen 2202 Bilim Olimpiyatları Programı kapsamında 31. Bilim Olimpiyatları Birinci Aşama sınavına 2023 yılında 8 dalda 14625 öğrenci başvurdu. 25 Haziran 2023 tarihinde düzenlenen 31. Bilim Olimpiyatları Birinci Aşama Sınavı sonucunda 440 öğrenci Yaz Okulu ve 2. Aşama Sınavına katılmaya hak kazandı.

15-21 Aralık 2023 tarihlerinde Ankara’da düzenlenen İkinci Aşama Sınavına 440 öğrenci katıldı. Sınav sonucunda yapılan değerlendirmelere göre 192 öğrenci madalya kazandı. 212 öğrenci ise Kış Okulu ve Takım Seçme Sınavına davet edildi.

Madalya kazanan öğrenciler, üniversite sınavında ek kat sayı, 2205-Lisans Bursiyeri olma, mentorluk desteği ve para ödülü hakları kazandı. 

 

Sonuçlara https://ebideb.tubitak.gov.tr/olimpiyatSinavSonucSistemi.htm linkinden ulaşabilirsiniz.

 

Kış okulu programı ilerleyen tarihlerde web sayfası üzerinden duyurulacaktır.

Sınava katılan tüm öğrencileri tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

Ocak 16, 2024

31. Bilim Olimpiyatları 2. Aşama Sınav Soru ve Çözümleri Yayınladı!

15-21 Aralık 2023 tarihinde Ankara'da düzenlenen 31. Bilim Olimpiyatları İkinci Aşama Sınavı Soru ve Çözümleri yayınlanmıştır.

Adaylar İkinci Aşama Sınavı sınav sorularına itirazlarını, soruların yayınlanmasından itibaren 24 saat içerisinde dilekçeyle bideb2202@tubitak.gov.tr adresine göndererek yapabilirler. T.C. kimlik numarası, adı, soyadı, imza ve adresi olmayan dilekçe ile süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar dikkate alınmayacaktır. İtiraz sonuçları adaylara BİDEB tarafından mail yoluyla bildirilecektir.

31. Bilim Olimpiyatları İkinci Aşama Sınav Soru ve Çözümleri için tıklayınız.

Aralık 26, 2023

31. Bilim Olimpiyatları 2. Aşama Sınav Duyurusu

31. Bilim Olimpiyatları İkinci Aşama Sınavı 15-21 Aralık 2023 tarihinde Ankara'da düzenlenecektir.   

 

 31. Bilim Olimpiyatları İkinci Aşama Sınavı ayrıntılı duyurusu için  tıklayınız.

Aralık 08, 2023

31. Bilim Olimpiyatları Yaz Okulu Duyurusu

Değerli Öğrenciler,

2-16 Eylül 2023  tarihleri arasında hibrit olarak düzenlenmesi planlanan Yaz Okulu’na 25 Haziran 2023 tarihinde yapılan Birinci Aşama Sınavı sonucunda başarılı olan öğrenciler katılabileceklerdir.

 

31. Bilim Olimpiyatları Yaz Okulu ayrıntılı duyurusu için tıklayınız.

Ağustos 22, 2023

31. Bilim Olimpiyatları Birinci Aşama Sınav Sonuçları Açıklandı!

Ortaokul ve lise öğrencilerinin temel bilimler ve bilgisayar alanlarına ilgilerini artırmak, öğrencileri Ulusal Bilim Olimpiyatlarına hazırlamak ve Uluslararası/Bölgesel Bilim Olimpiyatlarında ülkemizi temsil etmelerini sağlamak amacıyla  25 Haziran 2023  tarihinde düzenlenen  31. Bilim Olimpiyatları Birinci Aşama Sınav Sonuçları  açıklandı.

8  dalda  14625  öğrencinin başvurduğu sınav sonucunda yapılan değerlendirmelere göre  440  öğrenci yaz okulu ve ikinci aşama sınavına katılmaya hak kazanmıştır.

Yaz okulu programı ilerleyen tarihlerde web sayfası üzerinden duyurulacaktır.

Sınava katılan tüm öğrencileri tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

Sınav Sonuçları için tıklayınız.

Temmuz 28, 2023

2022 Yılı 1. Aşama Sınavı Sınav Yerleri Açıklanmıştır!

2022 yılı 1. Aşama Sınavı 21 Mayıs 2022 Cumartesi günü saat 9.30'ta yapılacaktır. Sınav yerlerini öğrenmek için lütfen yönergedeki adımları takip ediniz.

 

Sınavla ilgili önemli uyarılar şu şekildedir:

 

Sınav 21 Mayıs 2022 Cumartesi günü saat 9.30'da yapılacaktır. 9.45'ten sonra gelen öğrenciler sınav binalarına kesinlikle alınmayacaktır. Cevaplama işlemini tamamlasalar bile, öğrencilerin sınavın ilk 30 dakikası ve son 15 dakikası içinde sınav salonlarından çıkmalarına izin verilmeyecektir.
Öğrencilerin sınava girebilmeleri için Sınav Giriş Belgesi ile Kimlik Belgesini (T.C. kimlik kartı, nüfus cüzdanı, süresi geçerli pasaportlarını öğrencilerin mutlaka
yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.) Bu iki belgeyi yanında bulundurmayan öğrenci sınava alınmaz.
Öğrencilerin cep telefonu ile sınava girmeleri kesinlikle yasaktır. Öğrencilerin çanta, cüzdan, cep bilgisayarı, sözlük işlevi olan elektronik aygıt vb. her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlar, kamera, kulaklık, bluetooth, saat fonksiyonu dışında fonksiyonu bulunan saat vb. depolama, kayıt ve veri aktarma cihazları; metal içerikli eşyalar, kağıt, kitap, defter, sözlük, ders notu vb. gibi dokümanlar; pergel, açıölçer, cetvel vb. araçlar ile sınava girmeleri yasaktır.
Ortaokul Matematik, Lise Matematik, Ortaokul Bilgisayar, Lise Bilgisayar, Fizik, Astronomi ve Astrofizik dallarından birinden sınava giren öğrenciler kesinlikle HESAP MAKİNESİ KULLANAMAZ. Bu öğrenciler sınavda yanlarında herhangi bir hesap makinesi BULUNDURAMAZ.
Kimya ve Biyoloji dallarından birinden sınava giren öğrenciler bilgisayar özellikli olmayan, programlanabilir olmayan ve hafıza kartı bulunmayan BİLİMSEL HESAP MAKİNESİ KULLANABİLİR.
Öğrencilerin en az bir saat önce sınavın yapılacağı bina önünde bulunmaları, sınav salonlarına zamanında alınmaları açısından önemlidir.
Adayların sınava girecekleri binayı sınav gününden önce görmeleri yararlarına olacaktır.
Sınava giriş belgenizde belirtilen salon ve sıra numaranızdan farklı bir yerde sınava girdiğiniz takdirde sınavınız geçersiz sayılacaktır.
Covid-19 önlemleri kapsamında; sınav binası olarak kullanılacak okulların bahçelerine öğrenci ve görevliler dışında hiç kimse alınmayacaktır.
Covid-19 önlemleri kapsamında; öğrencilere bina girişlerinde antiseptik mendil, kuru peçete ve maske dağıtılacaktır. Öğrenciler sınav yapılacak binalara maskeleri takılı olarak ve sosyal mesafe kurallarına uyarak gireceklerdir.
Sınava giren adayların beyanı dikkate alınarak, kesin Covid-19 tanısı olan öğrenciler okulun giriş katında ayrı bir salonda tıbbi maske takılarak sınava alınacaklardır.
Öğrenciler sınava en az iki koyu kurşun kalem, iz bırakmayan silgi ve kalemtıraş GETİRMELİDİR.

Mayıs 12, 2022

2022 Yılı 1. Aşama Sınavı Başvuru Süreci Tamamlandı!

2022 yılı 1. Aşama Sınavı için alınan başvurular 21 Nisan 2022 tarihinde saat 17.30 itibariyle E-BİDEB sisteminde son bulmuştur. 1. Aşama Sınavı'na yapılan başvurular hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Nisan 22, 2022

“ASTRONOMİ-ASTROFİZİK” ALANI BİLİM OLİMPİYATLARI PROGRAMINA EKLENMİŞTİR.

Günümüzde uzay bilimleri ve teknolojilerinin tüm dünyada hızla gelişmesi dikkat çekicidir. Bu dönemde Türkiye Uzay Ajansı kurulmuş ve Milli Uzay Programı hedefleri şekillenmektedir. Uzay teknolojilerinin yakın geleceğimizi şekillendireceği düşünüldüğünde, bu alanlara yatırım yapmanın önemi daha da belirginleşmektedir. Ülkemizde de büyük merak uyandıran uzay çalışmalarının ileride nitelikli bilgi ve teknolojilere olanak sağlayabilmesi için, genç nesillerin astronomi ve astrofizik temel bilim konularında da gerekli donanıma sahip olması elzemdir. 

Bu doğrultuda, bilgi ve teknoloji ile gelişen nesiller hedefine önemli katkı sağlayacak bir bileşen olarak “Astronomi ve Astrofizik” dalı, 2021-2022 eğitim öğretim yılı için 2202 Bilim Olimpiyatları programına eklenmiştir.

Astronomi ve Astrofizik dalından sınava katılan ve başarılı olan öğrenciler de Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Bilgisayar dallarındaki öğrencilerin faydalandığı ödül ve olanaklara sahip olacaklardır. Ek olarak “Astronomi ve Astrofizik” alanında ulusal ve uluslararası alanda başarılı öğrenciler için; 2022 yılı Yüksek Öğretim Kurumları (YKS) Yüksek Öğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda Astronomi ve Astrofizik alanına  “Astronomi ve uzay bilimleri, astronomi ve astrofizik, fizik, fizik mühendisliği, fotonik, optik ve akustik mühendisliği, uzay bilimleri ve teknolojileri, uzay mühendisliği, uzay ve uydu mühendisliği, Elektrik-elektronik mühendisliği, elektrik mühendisliği, elektronik mühendisliği, elektronik ve haberleşme mühendisliği, havacılık ve uzay mühendisliği, uçak mühendisliği, uçak elektrik ve elektroniği, havacılık elektrik ve elektroniği, Mekatronik mühendisliği, kontrol ve otomasyon mühendisliği, makine mühendisliği, otomotiv mühendisliği, enerji mühendisliği, Malzeme bilimi ve mühendisliği, malzeme bilimi ve nanoteknoloji mühendisliği, metalurji ve malzeme mühendisliği, nanoteknoloji mühendisliği, Jeofizik mühendisliği, jeoloji mühendisliği, geomatik mühendisliği, harita mühendisliği, Bilgisayar mühendisliği, yazılım mühendisliği, yapay zeka ve veri mühendisliği.” bölümleri eklenecektir.

Örnek sınav için tıklayınız.

Güncel Müfredat için tıklayınız.

Gençlerimize hayırlı olsun.

Şubat 21, 2022

Forum sayfasında akademisyenlerimiz tarafından sorulan bilim sorularını yanıtlayın.

Detayları Göster

Sınav öncesi kendinizi test edebileceğiniz Online Quiz'e davetlisiniz!

Detayları Göster